Somaliska Ungdoms Utvecklings Föreningen

 

 

 

 

 

Vår förening heter Somaliska Ungdomsutvecklings förening (suuf) och bildades i mars 2010.

SUUF är ett väldigt spännande ungdomsförening med cirka 250 medlemmar som jobbar med ungdomsfrågor och aktiviteter. Föreningen anordnar olika projekt såsom läxhjälps verksamhet kulturprogram, utbildningsmässor, informationsseminarier, integrationsseminarier, Sedan har vi kontinuerliga aktiviteter såsom fotboll och läger varje år.

Vår förenings syfte är att främja ungdomarnas intressen genom de aktiviteter som de tycker är intressant. Vi har en vision om att våra uppsatta mål kan nås genom den fysiska uppfostran, hälsoarbete genom olika idrottsgrenar och aktiviteter. Aktiv arbeter mot våld och droger bland ungdomar samt möjlighet till friskare och mer stimulerande liv och en trivsam fritid är våra prioriterande områden.

Föreningen drivs av entusiastiska ungdomar som kontinuerligt jobbar med ungdomar i andra sammanhang ochså. Snittåldern av ungdoms ledarena ligger på imponerande 26 år.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*